Espor Nedir? Nasıl Esporcu olunur?

Espor Nedir

Espor kültürü 2000’li yıllardan itibaren Dünya’nın ve Türkiye’nin gündemindedir fakat özellikle geçtiğimiz 4-5 yılda hem yapımcı oyun firmalarının yaptığı yatırımlar hem de bu anlamda takımlar ve sektörün oluşması, Espor farkındalığının oluşmasına zemin hazırlamıştır.
E-Spor; Elektronik spor anlamına gelmektedir ve online oyunlar üzerine kurulu bir spor dalıdır.
Teknolojik gelişmeler her alanı olduğu gibi spor alanlarını da direk olarak etkileyerek farklı spor dallarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Elektronik spor’da bu gelişmelerin sonuçlarından bir tanesidir.
Espor’da başlangıç yaşı 12-15 dolaylarında kabul edilirken oyuncular çoğu zaman 30 yaşına gelmeden sektörden emekliye ayrılabiliyor. Fakat emekli olsalar dahi meslek hayatlarına yayıncılık, koçluk vb. gibi pozisyonlarda devam edebilmektedirler.
Espor alanında günümüzde en popüler oyunlar ise bunlardır; League Legends, Counter Strike, Apex Legends, Pubg ve Dota 2 vb. Ödül havuzlarının 20 milyon dolarlara çıkabildiği, büyük turnuvaların ise anlık seyirci sayısı 100 milyona ulaşabildiği Espor, gençler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılaşmaktadır. Gençlerin ilgisinden dolayı Üniversiteler ve liselerin birçoğu Espor’a adım atmış durumdadırlar. Aynı zamanda öncelikle dünyada ki sonrasında ise ülkemizde ki bazı üniversitelerde Espor bursları da verilmeye başlanmıştır.

Elektronik Spor kısa adıyla Espor; oyun dünyasının rekabet ortamı olarak adlandırılabilir. Bir oyunun Espor kategorisine girebilmesi için 2 temel kriter bulunmaktadır; 

1- Şartların her oyuncular için eşit seviyede olması,

2- Oyunda herhangi bir ödeme yöntemiyle oyuncuları bir adım öne geçirecek daha güçlü özelliklere sahip olunmaması gerekiyor.

Nasıl Espor Sporcu olunur?
Profesyonel espor oyuncuları, kariyerlerine genellikle 16-17 yaşları arasında bilgisayar oyunlarına dayalı olarak başlarlar. Birçok profesyonel oyuncu, espor dünyasına veda ediyor ve 24 yaşından önce kariyerlerine son veriyor. Ancak 24, Espor oyuncuları için bir üst yaş sınırı değildir ve her yaştan video oyunu hayranı Espor etkinliklerine katılabilir (yarışmada aksi belirtilmedikçe). E-Sporcu olmanın gerçek bir sporcu olmaktan çok farklı olmadığını belirtmek önemlidir. Profesyonel bir oyuncu olmak için çok ve sistemli bir şekilde çalışmanın yanı sıra oynayacağınız oyunun mekaniğini iyi bir şekilde kavramanız gerekiyor. Oyun bilginizi klavye ve farenizle yansıtarak profesyonel oyun oynamaya hazırlanabilirsiniz.

E-Sporcu lisansı almak için;

  • T.C Kimlik Numarası Beyanı
  • Sağlık Raporu
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
  • Kendiniz Tarafından Doldurulmuş Tescil Fişi

Bu belgeleri hazırladıktan sonra belgelerinizle birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığına başvurunuzu yaparak Espor lisansını alabilirsiniz.


Yorum Yap